Beşiktaş - Fenerbahçe derbisi sonrası radikal öneri! 0-0'a ve iki farklı galibiyete yeni puan tarifesi...

1-“Tüm takımların ortak sorunu 8+3 kuralı” diyen Okan Buruk haklı mı? Diyelim ki kural kalktı; ligde neler değişir? Kim kazanır, kim kaybeder?

FIRAT AYDINUS: ACiLEN ÇÖZÜM BULUNMALI

Kadroda yok alt yapıdan oyuncu bulundurulması, yok ilk 11’de en az 3 Türk oynatılması, yok 8+3, yok hem yabancı hem Türk vatandaşı olanın durumu, yok TC vatandaşı olsa da seçtiğin milli takım, yok 2015 öncesi sonrası vs.. vs.. Hocalar takım kurarken, oyuncu değiştirirken matematik hesabı yapıyor. Bu durum sezon boyu daha da polemik konusu olmaya aday. Türk futbolunda ne değişir, ne artısı, eksisi olur bekleyip görmek gerek. Ama aritmetik kaosun içinden çıkılabilmesi için serbest mi bırakılır farklı düzenleme mi getirilir bilinmez. Fakat bir an önce çözüm şart.

2- Beşiktaş-F.Bahçe derbisini nasıl buldunuz? Kadrolar ve oyun stratejileri doğru muydu? Eleştirilen İsmael için “Rüştünü ispatladı” denebilir mi?

FIRAT AYDINUS: YENiLMEME STRATEJiSi DERBi KEYFiNi MAALESEF DÜŞÜRDÜ 

Sezon başından itibaren iki hocanın da stratejileri, takımı oynatma tarzları ve iki takımın da bireysel yeteneği çok olan oyuncu sayısı derbide beklenti seviyesini o kadar yüksekti ki... Ama ne oyun ne de skor hiçbir futbolseveri tatmin etmedi. İki hocanın 11’leri doğru olsa da yenilmeme stratejileri derbi keyfini maalesef düşürdü. Topun oyunda kaldığı süre 47 dakika. Maçın kalite anlamında düşüklüğünün bir göstergesi bu veri. Ismael rüştünü taraftarının gözünde anca şampiyon olduğunda ispatlayacak gibi duruyor.

3- Trabzon son 3 resmi maçını kazansa da çok zorlandı. Nwakaeme ile Cornelius’un boşluğunu dolduramadıklarını söylemek mümkün mü?

FIRAT AYDINUS: TARAFTARLAR KEYiF VEREN FUTBOLU MUMLA ARIYOR

Geçen sezon uzak ara şampiyon olan Trabzon bu sezon belli mevkilerde giden oyuncular yerine takviye yaptı. Oyun kalitesi, geçen seneki oyun devamlığı ve keyif veren futbolunu maalesef taraftarlar mumla arıyor. Bu grafiğin düşüş trendinde olma nedenleri; oyuncuların bireysel performansları, hocanın taktiksel bir stratejik yaklaşımı, Trabzon’un geçen sezonun oyun anlamındaki başarısını yakalayamamasından kaynaklı psikolojik süreç vs. Bir gerçek var ki Nwakame ve Cornelius tipi kaliteli ayaklar sadece bu yıl değil sonraki yıllarda da aranacak.

4- Hamit Altıntop, masaya vura vura “Sorumlu benim. 40 yıl önceki medya oyunlarına prim vermeyelim” dedi. Bu tavrını siz nasıl buldunuz?

FIRAT AYDINUS: BAZEN NE SÖYLEDiĞiN DEĞiL NASIL SÖYLEDiĞiN ÖNEMLiDiR

Kitle iletişiminde vermek istediğiniz mesajı tek yönlü olarak belli bir topluluğa aktarılması esnasında konuşma türü ve niteliği, hitap ettiğiniz kitleyi tanımak önemli faktörlerin başında yer alır. Bazen ne kadar haklı olsanız da ne söylediniz değil nasıl soylediğiniz önemlidir. Tarz ve tavır bir anda seni haklı kılan konulardan uzaklaştırarak insanların asıl olan konudan ziyade sizin o tarz ve tavır paralelinde yorum yapmalarına neden olur. Unutulmamalıdır ki; konuşma esnasında duygu ve düşüncelerin aktarılmasında %10 kelimeler %30 ses tonu %60 beden dili etkendir.

hurriyet.com