1- G.Saray’da Gomis dışında gol atan yok, dört gözle yeni transfer bekleniyor. Takımın ihtiyacı gerçekten transfer mi? Oyunda gelişme var mı?

FIRAT AYDINUS: SEFEROViC, GOMiS’E GEÇiLiR

Oyunun gelişmesi Mertens ve arkadaşlarının adapte sorununun kalkmasına, Haris Seferovic’in ‘Ben artık buradayım’ demesine, Kerem Aktürkoğlu’nun kafasının rahatlamasına bağlı. Bununla birlikte Okan Hoca’nın da dile getirdiği gibi savunmaya takviye şart. Stoper için hem kaliteli hem de rotasyonda takımın elini güçlendirecek isimler olmalı. Gomis sezon boyunca son dakikalarda oyuna girip daha ne kadar skoru lehlerine döndürür bilinmez. Seferovic böyle giderse ilk 11’deki yerini Gomis’e bırakır, Fransız oyuncu vazgeçilmez olur.

2- Ligin iki namağlup ekibini karşı karşıya getiren maçta galibiyeti alan taraf F.Bahçe oldu. Jesus’un 3’lü savunma tercihini nasıl buldunuz?

FIRAT AYDINUS: 3’LÜ DEFANS KANATLARIN YETERSiZLiĞiNi ORTAYA ÇIKARDI

Birbirine tam alışmamış ve ağır olan defans bloğunu 3’lü oynatması risk. Özellikle Adana Demir gibi takımlar karşısında. Bu riskin alınmasında en önemli faktör Arao gibi bir oyuncunun elinde olması. Stoperler arasına girerek bu sistemde kısmen de olsa açığı kapatıyor. Adana Demir ve Austria Wien maçlarını karşılaştırdığımızda her rakip için 3’lü savunma uygulamanın zorluğu görüldü. 3’lü savunma, orta sahayı 5’li oynatmak zorunda kalıyor. Kanatların yetersizliği bu maçta kendini gösterdi.

3- Beşiktaş’ın Karagümrük karşısındaki sükseli galibiyetinin başrolü kimdi? Taktikleriyle İsmael mi, taraftar mı, Weghorst ve arkadaşları mı?

FIRAT AYDINUS: MUHTEŞEM TARAFTAR GÜZEL GALiBiYET

Aslan payını Weghorst ve arkadaşlarına veririm. Maç öncesinde kadrodaki defans ve orta sahaya takviye ihtiyacına bir de Ghezzal’in yokuluğu eklenince maç öncesinde taraftar nezdinde endişe yaratıyordu. Ancak bu maçta N’Koudou ve Salih Uçan’ın Alanya maçındaki yaratıcılıklarına Weghorts ve Rosier de eklenince Beşiktaş rakibini sürklase ederek kazandı. Taraftarın etkisini de Weghorst’un maç sonunda mikrofonlara dökülen cümlesi özetledi: “Muhteşem taraftar, güzel galibiyet!”

4- Yeni nesil teknik adamların kendilerinden söz ettirdiği bir haftayı geride bıraktık. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz antrenörlükteki nesil değişimini?

FIRAT AYDINUS: HEPSi iYi AMA MAÇLARDAN SONRA KONUŞAMIYORLAR!

Sadece bugünün tablosu değil aslında bu durum. Son 2-3 sezona baktığımızda yeni jenerasyon teknik adamların taktik ve cesaret anlamında gözle görülür yükselişleri var. Ayrıca yeni nesil antrenörler, bilimsel analizlerle ve dünyanın her noktasını inceleyebilme şansıyla kendisini geliştiriyor. Vizyonerlikleri de önemli. Emre Belözoğlu, Çağdaş Atan, Nuri Şahin, İlhan Palut gibi yeni nesil antrenörlerin başarısı ortada ancak en büyük sıkıntı çoğunun bu başarılarını maç sonlarında dinleyemiyor olmamız.hurriyet.com