25 Ekim 1973'te İstanbul'da dünyaya gelen Fırat Aydınus’un çocukluk ve gençlik yılları Fatih’te geçti. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünü bitiren Aydınus, şu anda ise Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih bölümünde öğrenim görmeye devam etmektedir. Bir kız çocuk babası olan Fırat Aydınus, 1993 yılında hakemliğe başladı. Aydınus, 2003 yılında Elazığspor - Konyaspor maçıyla birlikte Süper Lig kariyerine adım attı.


İlk derbisine 2004-2005 sezonunda çıkan Aydınus, Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan müsabakayı yönetmiştir. Tecrübeli hakem, kariyeri boyunca üç büyük takımın kendi aralarında oynadığı 34 maçta başarıyla düdük çaldı.


Şu ana dek Süper Lig’de 367 maç yöneten Aydınus, ayrıca 2 Türkiye Kupası finali ve 2 Türkiye Süper Kupa finalinde de görev yaptı. 


2006 yılında FIFA kokardı takan Fırat Aydınus, uzun yıllar boyunca Türk hakemliğini uluslararası anlamda da başarıyla temsil etti. Bayern Münih - Valencia gibi dönemin en önemli maçlarından biriyle Şampiyonlar Ligi’nde de görev almaya başlayan Aydınus, uluslararası kariyerinde 30’un üzerinde karşılaşma yönetti.